VU fondui – milijonas eurų iš Ateities biomedicinos fondo chronoepigenomikos tyrimams

Data: 2022 11 23

https://naujienos.vu.lt/vu-fondui-milijonas-euru-is-ateities-biomedicinos-fondo-chronoepigenomikos-tyrimams/

Ateities biomedicinos fondas pasirašė 1 mln. eurų vertės paramos sutartį su Vilniaus universiteto (VU) fondu. Šios lėšos skiriamos chronoepigenomikos programai, vykdomai VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute. Chronoepigenomika yra nauja biomedicininių tyrimų sritis, siekianti suprasti bendruosius organizmo vystymosi, senėjimo ir ligų atsiradimo dėsningumus.

Lietuvoje plėtoti chronoepigenomiką pasiūlė Toronto universteto mokslininkas, vienas iš epigenominių žmogaus ligų tyrimų pradininkų pasaulyje prof. Artūras Petronis. Mokslininkas vadovauja naujai sukurtai chronoepigenomikos programai VU.

„Chronoepigenomikos esmė yra molekuliniai „laikrodžiai“, kurie reguliuoja ir koordinuoja šimtus įvairiausių pokyčių, vykstančių kiekvienoje organizmo ląstelėje. Jeigu tokios biologinės laiko skaičiuoklės išsiderina – pradeda vėluoti, skubėti ar išvis sustoja, sutrinka organizmo vystymosi procesai, paspartėja senėjimas ar ištinka liga. „Laikrodiniai“ ligos žymenys gali atverti naujas perspektyvas dažnų ir sunkių žmogaus ligų, tokių kaip vėžys, diabetas ar aterosklerozė, ankstyvajai diagnostikai, gydymui ir profilaktikai“, – sako prof. A. Petronis.

Anot Ateities biomedicinos fondo įkūrėjo, biotechnologijos Lietuvoje pradininko prof. Arvydo Janulaičio, medicinos pažanga yra pagrįsta fundamentaliaisiais molekulinės biologijos atradimais, su kuriais ateina vis gilesnis supratimas, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ne tik savo charakteriu ar gyvenimišku patyrimu, bet ir genetine, epigenetine ir visa kita biologine individualybe.

„Visa tai daro įtaką, kas ir kokia liga susirgs ir kokie bus tokios ligos ypatumai. Gydymas yra daug veiksmingesnis, kai atsižvelgiama į kiekvieno ligonio individualumą, o tai ir yra pagrindinis personalizuotos medicinos tikslas. Ateities biomedicinos fondas siekia, kad ir Lietuvoje būtų vykdomi personalizuotos medicinos tyrimai. Tikimės, kad chronoepigenomikos programa paspartins tiek fundamentaliųjų, tiek taikomųjų biomedicinos mokslų pažangą Lietuvoje ir pasaulyje“, – sako prof. A. Janulaitis.

Kaip pažymi VU fondo direktorius Justinas Noreika, tai yra didžiausia tikslinės paramos sutartis VU fondo veiklos istorijoje.

„Dėkojame prof. A. Janulaičiui ir Ateities biomedicinos fondui už investavimą į Lietuvos mokslo proveržį. Prof. A. Petronio tyrimų programa reikšmingai prisideda prie biomedicininių mokslų plėtojimo Lietuvoje ir VU prestižo augimo tarptautiniame mokslo kontekste“, – įsitikinęs J. Noreika.

2022 m. įsteigtas vienintelis personalizuotos medicinos tyrimų srityje besispecializuojantis Ateities biomedicinos fondas numatęs skirti 10 mln. eurų šios srities moksliniams tyrimams finansuoti Lietuvoje.